Utställlningsresultat 2018




Överkalix nationell utställning 19 augusti



Domare: Boo Lundström

Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 1 bhkl, BIR

Skarjaks Flisa, Chkl: Exc, Chkk 1, Ck, 1 btkl, BIM


Cantavia Utuhuntu Ökl: Vg, 3 Ökk,


Domare: Marianne Holm

Skarjaks Guld-Stina Valpklass: 1, Hp, BIR-valp



Raahe grupp-5 utställning 5 augusti



Domare: Tuula Pratt

Cantavia Utuhuntu Ökl: Exc


Domare: Reino Korpela (grupp 5 domare Maija Mäkinen

Skarjaks Ylvis Chkl: Exc, 1 Chkk, Ck, 1 Bhkl, BIR, BIG 4

Älgstigens Inka Chkl: Exc, 1 Chkk, Ck, 2 btkl,





Rovaniemi grupp-5 utställning 4 augusti



Domare: Kirsi Honkanen

Cantavia Utuhuntu Ökl: Exc


Skarjaks Flisa Chkl: Exc, 1 Chkk, Ck, 1 Btkl, BIM

Älgstigens Inka Chkl: Exc, 2 Chkk, Ck, 3 btkl, R-cert




Rökå inofficiell utställning 29 juli



Domare: Hans Almgren

Skarjaks Guld-Stina Valpklass 1: Hp, BIR-valp,



Ylivieska internationell utställning 21 juli



Domare: Susanne Wendell

Eswood Alcantara Chkl: VG



Sjulnäs internationell utställning 14 juli



Domare: Maija Lehtonen

Cantavia Utuhuntu Ökl: Exc, Ökk 3,



Gällivare nordisk utställning 30 juni



Domare: Juha Putkonen

Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 1 bhkl, Nordic-cert, BIM

Skarjaks Flisa, Chkl: VG, Chkk 1,


Cantavia Utuhuntu Ökl: Exc, 1 Ökk, Ck, 3 Btkl, R-cert


Domare: Marija Kavcic

Eswood Alcantara Chkl: Exc, 1 Chkk, Ck, 1 btkl, Nordic-cert, BIM



Vännäs nationell utställning 16 juni



Domare: Susanne Nilsson

Cantavia Utuhuntu Ökl: Exc, Ökk 2,



Lycksele SSF 27 maj



Domare: Thomas Eriksson

Skarjaks Ylvis Chkl: Exc, 1 Chkk, Ck, 2 bhkl

Skarjaks Frode Estil  Vetkl: Good

Älgstigens Inka Chkl: Exc




Kalix SSF 3 mars



Domare: Aina Lundmark

Skarjaks Ylvis Chkl: Exc, 1 Chkk, Ck, 4 bhkl



Raahe grupp-5 utställning 27 januari



Domare: Markku Kipinä

Cantavia Utuhuntu Ukl: VG


Domare: Raimo M Viljanmaa

Skarjaks Frode Estil  Vetkl: Exc, Bästa veteran

Älgstigens Inka Chkl: Exc, Ck, 3 btkl





Utställlningsresultat 2017





Harstad internationell utställning 8 oktober



Domare: Mats Jonsson

Cantavia Utuhuntu Ukl: Exc, 1 Ukk


Domare: Per Kristian Andersen
Eswood Alcantara Ökl: VG


Domare: Liz-Beth Liljeqvist
Skarjaks Frode Estil Vetkl: Exc, Ck, 2 bhkl, BIR-vet



Svenstavik internationell utställning 6 augusti



Domare: Frank Christiansen

Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 2 bhkl, R-cacib


Domare: Jens Myrman

Eswood Alcantara: Ökl Exc, Ck, 4 btkl, Cert, Championat



Sjulnäs internationell utställning 15 juli


Domare: Marie Thorpe
Eswood Alcantara, Ökl Exc



Gällivare internationell utställning 30 juni



Domare: Perttu Ståhlberg

Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc

Cantavia Utuhuntu Junkl, VG, oplac

Domare: Sonia Kalveri Philippou
Eswood Alcantara, Ökl Exc, Ck, oplac



Vännäs SKK Internationell utställning


Domare: Kurt Nilsson

Eswood Alcantara, Ökl Exc, Ck 3 btkl, Cert


Domare: Gunilla Skallman

Cantavia Utuhuntu Junkl, VG, 4 junklk



Bodö, Norge 4 juni (litet cert)



Domare: Calin Margineanu

Eswood Alcantara, Ökl VG, 2 ökk

Cantavia Utuhuntu Junkl, Exc, 3 junklk



Bodö, Norge 3 juni (litet cert)



Domare: Liz-Beth Liljeqvist

Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, BIR

Eswood Alcantara, Ökl VG, 2 ökk

Cantavia Utuhuntu Junkl, VG, 3 junklk



Lycksele, SSF 26 maj



Domare: Arild Berget

Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 1 Bhkl, BIM



Sjulnäs 20 maj



Domare: Markku Kipinä

Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, BIR

Domare: Susanne Nilsson

Cantavia Utuhuntu Junkl, VG, 3 junklk



Ähteri, Finland 18 mars Finska vinterdagarna




Domare: Pekka Teini, Finland

Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 4 Chkk

Skarjaks Flisa, Jkl: Exc, Ck,  R-Cert


Seinäjoki, Finland 17 mars Utställning för hundar i grupp 5




Domare: Reino Korpela, Finland

Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 1 bhkl, BIM

Skarjaks Flisa, Ökl: Exc, Ck, 2 btkl, R-Cert


Domare: Marjatta Pylvänäinen-Suorsa, Finland

Cantavia Utuhuntu, Junkl VG


Domare: Juha Putkonen, Finland

Eswood Alcantara, Ukl: Exc, Ck







Utställlningsresultat 2016





Lilleström, Norge 20 november


Domare: Per Halmrast, Norge

Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 1 bhkl, BIR, Cert , Cacib, Norsk Vinnare -16, Norsk Utställningschampion

Skarjaks Flisa, Chkl: Exc, Ck, 1 btkl, BIM, Cert , Cacib, Norsk Vinnare -16, Norsk Utställningschampion


Domare: Maija Sylgren, Finland

Cantavia Utuhuntu, BIM-valp


Domare: Annamaria Tarján, Ungern

Eswood Alcantara, Ukl: Exc, 1 Ukk



Överkalix nationell utställning 14 augusti


Domare: Paula Heikkinen-Lehkonen, Finland (ras och grupp)

Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 1 bhkl, BIR, BIG 2

Skarjaks Flisa, Chkl: Exc, Ck, 1 btkl, BIM


Cantavia Kangasvuokko VG


Domare: Zeferino Silva, Portugal

Eswood Alcantara, Junkl: Exc, Ck, R-Cert, 3 btkl



Uleåborg internationell utställning 13 augusti


Domare: Tapani Pukkila, Finland

Skarjaks Ylvis, Jkl: Exc, Ck, 1 bhkl, Cert, Cacib, Finsk Utställningschampion, C.I.B BIM

Skarjaks Flisa, Jkl: Exc, Ck, Cert, 1 btkl, C.I.B, BIR


Domare: Dusko Piljevic, Serbien

Eswood Alcantara, Ukl: Exc, Ck, R-Cert, Cacib, 2 btkl



Gällivare internationell utställning 3 juli


Domare: Marja Talvatie

Skarjaks Flisa, Jkl: Exc, Ck, 2 btkl, Cert, Svensk Utställningschampion



Lycksele SSF  29 maj


Domare: Tomas Eriksson

Skarjaks Ylvis, Chkl: Exc, Ck, 1 bhkl, BIR, BIS 1


Skarjaks Flisa, Jkl: Exc, Ck, Cert, 2 btkl



Sjulnäs nationell utställning 28 maj


Domare: Austin Long-Doyle, Irland

Skarjaks Ylvis, Jkl: Exc, Ck, Svensk Utställningschampion,1 bhkl, BIR


Skarjaks Flisa, Jkl: Exc, Ck, Cert, 2 btkl

Domare: Zorica Salijevic

Eswood Alcantara, Junkl: Exc, Ck, Cert, 1 btkl, BIR



Piteå SSF Riksutställning 9 april


Domare: Kurt Nilsson

Skarjaks Ylvis, Jkl: Exc, Ck, 4 bhkl

Skarjaks Frode Estil, Vetkl: VG

Skarjaks Flisa, Jkl: VG

Skarjaks uppfödargrupp HP 2:a bästa grupp





Kemijärvi, grupp 5 utställning 2 april


Domare: Marjatta Pylvvänäinen-Suorsa

Eswood Alcantara, Junkl: Exc, Ck, 2 btkl, Cert


Domare: Pertti Ståhlberg

Skarjaks Ylvis, Ökl: Exc, Ck, 4 Ökk

Skarjaks Flisa, Ökl: Exc, Ck, 4 Ökk







Utställlningsresultat 2015


Luleå SSF 22 november


Domare: Arvid Göransson

Skarjaks Ylvis, Jkl: Exc, Ck, 2 bhkl, Cert




Storuman SSF 21 november


Domare: Eva Widstrand

Skarjaks Ylvis, Jkl: Exc, 3 jkk

Skarjaks Flisa, Jkl G


Svenstavik SKK 1 augusti


Domare: Anita Whitmarsh

Skarjaks Ylvis, Ukl: Exc, Ck, 1 bhkl, Cacib, BIM

Skarjaks Flisa, Ukl: Exc, Ck, 1 btkl, Cacib, BIR

Fort Hjort Jonna, Vetkl: Exc, Ck, 2 btkl, BIR-vet


Domare: Elisabeth Spillman Åkerlund

Cantavia Kangasvuokko, Ukl: VG

Tamozen Floretta, Ökl: Exc


Kemi FKK 18 juli


Domare: Marjatta Pylvvänäinen-Suorsa

Skarjaks Ylvis, Ukl: Exc, Ck, 1 bhkl, Cert, Cacib, BIM

Skarjaks Flisa, Ukl: VG

Älgstigens Inka, Chkl: Exc, Ck, 2 btkl, R-Cert, R-Cacib

Fort Hjort Jonna, Vetkl: Exc, Ck, 3 btkl, BIR-vet


Domare: Tapio Kakko
Cantavia Kangasvuokko, Ukl: VG



Bodö, Norge, NKK


Domare: Frank Christiansen


Skarjaks Frode Estil, Chkl: Exc

Älgstigens Inka, Chkl: Exc, Ck, Cert, 1 btkl, BIR Norsk utställningschampion



Cantavia Kangasvuokko, Ukl: Exc


Bodö, Norge,  Salten BHK 27 juni


Domare: Eivind Mjǣrum
 
Skarjaks Flisa, Ukl: Exc, Ck, 1 btkl, BIR

Domare: Eeva Resko

Cantavia Kangasvuokko, Ukl: Exc, Ck, Cert (litet), 1 btkl, BIM



Piteå SKK 16 maj


Domare: Maija Mäkinen

Skarjaks Ylvis, Junkl: Exc

Skarjaks Frode Estil, Chkl: Exc

Skarjaks Flisa, Junkl: VG


Cantavia Kangasvuokko, Ukl: G



Kalix SSF 7 mars

Domare: Kurt Nilsson

Älgstigens Inka, Jkl: Exc, Ck, 3 btkl, Svensk och Dansk utställningschampion



Umeå SSF 8 februari

Domare: Kurt Nilsson

Skarjaks Ylvis, Junkl: VG

Älgstigens Inka, Jkl: Exc, Ck, Cert, 3 btkl








Utställlningsresultat 2014


Arvidsjaur SSF 15 november


Domare: Aina Lundmark

Älgstigens Inka, Jkl: VG


Fort Hjort Jonna, Vetkl: Exc, Ck, 3 btkl,



Storuman SSF 8 november


Domare: Arvid Göransson

Skarjaks Ylvis, Junkl: Exc

Älgstigens Inka, Jkl: VG




Fuglebjerg, Dansk Spidshundeklubb 3 augusti


Domare: Terry Griffin

Fort Hjort Jonna, Vetkl: Exc, Ck, Cert, Dansk utställningschampion, BIR, BIR-vet (Veteran-cert)

Skarjaks Ylvis, Valpklass: 1, Hp, BIR-valp


Cantavia Kangasvuokko, Junkl: VG



Fuglebjerg, Dansk Spidshundeklubb 2 augusti


Domare: Asleigh Griffin

Älgstigens Inka, Ökl: Exc, Ck, 1 btkl, Cert, BIR

Fort Hjort Jonna, Vetkl: Exc, Ck, 2 btkkl, BIR-vet (Veteran-cert)

Skarjaks Flisa, Valpklass: 1, Hp, BIR-valp


Cantavia Kangasvuokko, Junkl: Exc, Ck, 1 junkk (junior-cert)



Piteå SKK 5 juli


Domare: Leni Finne

Älgstigens Inka, Jkl: VG

Cantavia Kangasvuokko, Junkl: VG



Gällivare SKK 29 juni


Domare: Dimitri Antonopoulos

Älgstigens Inka, Jkl: VG

Skarjaks Ylvis, Valpklass: 1, Hp, BIR-valp


Domare: Marko Lepasar

Cantavia Kangasvuokko, Junkl: Exc



Vännäs SKK 15 juni


Domare: Tanya Ahlman-Stockmari

Älgstigens Inka, Jkl: G

Skarjaks Ylvis, Valpklass: 1, Hp, BIR-valp

Cantavia Kangasvuokko, Junkl: VG
 



Östersund SSF 24 maj

Domare: Hans Almgren

Älgstigens Inka, Jkl: VG

Skarjaks Ylvis, Valp 4-6 mån: 1, Hp, BIR-valp

Skarjaks Flisa
, Valp 4-6 mån: 1

Fort Hjort Jonna Chkl: Exc



Sjulnäs SKK 17 maj

Domare: Erja Nummi, Finland

Älgstigens Inka, Jkl: Exc, Ck, Cert, BIR

Cantavia Kangasvuokko, Junkl: VG

Domare: Elena Agafonova, Ryssland

Skarjaks Bold Beauty, Vetkl: Exc, Ck, 2btkl, BIR-vet






Utställlningsresultat 2013




Harstad NKK 5 oktober

Domare: Kenneth Edh

Skarjaks Frode Estil, B/J kl: Exc

Älgstigens Inka, B/J kl: Exc, Ck, 2 btkl, R-cert, R-cacib



Torneå FKK 20 juli

Domare: Tomas Eriksson

Skarjaks Frode Estil, Chkl: Exc, Ck, 1 Bhkl, Cacib, BIR

Älgstigens Inka, Ökl: G



Uleåborg FKK 14 juli

Domare: Irina Poletaeva, Finland

Skarjaks Frode Estil, Chkl: Exc, Ck, 1 Bhkl, Cacib, BIR

Älgstigens Inka, Ökl: VG



Uleåborg FKK 13 juli

Domare: Marjatta Pylvvänäinen-Suorsa, Finland

Skarjaks Frode Estil, Chkl: Exc, Ck, 1 Bhkl, Cacib, BIR

Älgstigens Inka, Ökl: G

Fort Hjort Jonna, Vetkl: VG




Gälivare SKK 30 juni

Domare: Harry Tast, Finland

Skarjaks Frode Estil, Chkl: Exc, Ck, 1 Bhkl, Cacib, BIR

Älgstigens Inka, Ökl: VG

Skarjaks Bold Beauty, Vetkl: Exc, BIR-vet